Wieczornica w intencji 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W dniu 15 listopada 2023 r. w Internacie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odbyła się Wieczornica w intencji 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę  Niepodległości pt. „Mamy Niepodległość”.

Na to wyjątkowe spotkanie patriotyczne Samorząd Internatu zaprosił Dyrekcję szkoły, wychowawców wszystkich klas, których uczniowie mieszkają w Internacie, wychowawców Internatu i pracowników. Na zaproszenie uczniów przybyli: pani Alina Bałdyga – dyrektor szkoły, pani Agnieszka Murach – wicedyrektor szkoły, pan Mariusz Głażewski – wicedyrektor szkoły, pani Ewa Gałka – wychowawczyni klasy III We, Wychowawcy Internatu: pan Paweł Żebrowski i pani Lidia Szurnicka oraz młodzież mieszkająca w Internacie – w tym  w mundurach uczniowie z klas o profilu wojskowym.

Przybyłych na spotkanie przywitał Kacper Młyński – Przewodniczący Samorządu Internatu oraz pani Izabela Sikora – Kierownik Internatu.

W klimacie odpowiedniej scenografii wykonanej w świetlicy Internatu uczniowie wykonali piękny patriotyczny program, w którym zaprezentowali treści historyczne z okresu 123 lat dążeń i walk Polaków o wolność i suwerenność oraz dotyczące wydarzeń w Polsce  i na Kurpiowszczyźnie po odzyskaniu niepodległości. Cytowali wypowiedzi Marszałka Józefa Piłsudskiego skierowane do Polaków oraz informacje o odzyskaniu niepodległości skierowane  do rządów państw  Europy. Teksty prezentowali uczniowie: Kacper Młyński kl. III We /profil technik weterynarii/, Igor Gronowski – kl.  III Sw, Robert Strzeszewski kl. II Sw, Filip Andrzejewski – kl. III Sw /profil wojskowy- mech. samochod./.

Cytowane treści przeplatane były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu uczniów: Nikoli Jemielity, Nikoli Łazarczyk, Małgorzaty Pawłowskiej – kl. II R, Dominiki Giers – kl. IR /profil reklama/, Mai Nagórskiej, Julii Lendy, Macieja Godzieby – kl. I Iw /prof. wojskowy-informatyka/, Dawida Murzyna – kl. II Iw/ prof. wojskowy, kier. informatyka/. Uczniowie pięknie wykonali polskie pieśni patriotyczne: Rotę, Hymn Polski, „Dziś idę walczyć mamo”, „Rozkwitały pąki białych róż”, na zakończenie pieśń „Legiony”- pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Na gitarach akompaniowali: Dawid Murzyn kl. II Iw i Maciej Godzieba kl. I Iw.

Przewodniczący Samorządu Internatu podziękował wszystkim za udział w wieczornicy.

Pani Kierownik Internatu zainicjowała pozostanie w klimacie wieczornicy  i zaproponowała spontaniczne śpiewanie pieśni oraz rozmowy na tematy związane z wychowaniem patriotycznym młodzieży, które stanowi pozytywne perspektywy dla przyszłych pokoleń, w myśl naszego Wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II: „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę” /1997 r./.

Wieczornicę /scenariusz i scenografię/ przygotowała z młodzieżą wychowawczyni Wiesława Gałka. W przygotowaniu scenografii i realizacji programu współpracowała wychowawczyni Lidia Szurnicka.

Uroczystość dokumentował fotograficznie ucz. kl. IV F Wiktor Chłopik.

Relację opracowała: Wiesława Gałka